Oświetlenie małej łazienki

Niewielka łazienka może stanowić wzywanie pod względem jej aranżacji. Mały metraż to problem z doborem mebli, które zwykle trzeba wykonywać pod wymiar, ale i kłopot, jak dobrać oświetlenie. Liczy się przede wszystkim taki sposób oświetlenia, by oczywiście zapewnić komfort codziennego użytkowania, jednocześnie uzyskując wrażenie nieco większej przestrzeni.

Niezależnie od wielkości łazienki, stosuje się zasadę oświetlenia dwojakiego rodzaju – ogólnego oraz umieszczonego nad lustrem i umywalką. Na suficie można umieścić jeden punkt oświetleniowy. Lampę, a nawet żyrandol pamiętając jednak, że ten ostatni nie może wisieć na zbyt długiej lince, ponieważ będzie ograniczał swobodę ruchów. Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe. W podwieszanym suficie może zagościć kilka oczek halogenowych, które zapewnią nie tylko dobrej jakości światło, ale i nieco powiększą optycznie przestrzeń, która fizycznie jest dość małą.
Nad lustrem i umywalką należy z kolei pokusić się o światło zbliżone barwą do światła dziennego. W tym miejscu wykonujemy makijaż czy też golimy się, stąd ważne jest zapewnienie wyraźnego, kontrastowego oświetlenia. Najlepiej po obu stronach lustra, w równych odległościach. Stosuje się przeważnie zasadę rozstawu 75-centymetrowego oraz odległości od podłogi wynoszącej 160 centymetrów. Równomierne oświetlenie eliminuje cienie, dając pełen komfort wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, tuż nad umywalką.

Ciekawym rozwiązaniem są lustra podświetlane. Można także zdecydować się na taśmy led, które zostaną umieszczone właściwie w dowolnym miejscu. Zajmują niewiele miejsce i idealnie nadają się do przestrzeni, gdzie zastosowanie tradycyjnego oświetlenia jest niemożliwe. Halogenowe, niewielkie punkciki zapewniają idealne światło w kątach, wnękach, szafkach. Wszędzie tam, gdzie dostęp światła jest utrudniony, a jednak tak niezbędny.

Aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest barwa światła. Do łazienek zaleca się chłodną temperaturę barwową, która zapewnia wyższy kontrast i lepszą ostrość widzenia.