Jak walczyć z wilgocią w domu?

Zbyt szczelne mieszkania, plastikowe okna, słaba izolacja i wentylacja budynku to kilka przyczyn prowadzących do powstawania grzybów i pleśni. Pojawia się przy oknach, na ścianach, głównie w narożnikach. Szczególnie uciążliwa w mieszkaniach szczytowych, parterowych gdzie wilgoć przechodzi przez źle izolowane ściany, jest wręcz „zaciągana” z ziemi. Charakterystyczny brudno zielony nalot, któremu towarzyszy specyficzny, nieprzyjemny zapach stęchlizny, rozprzestrzenia się i zajmuje z czasem coraz większą powierzchnię.

Co robić, kiedy zauważymy pleśń na ścianie?

Warto zacząć od znalezienia przyczyny.

  • Wilgoć dostaje się do wewnątrz poprzez kapilarne podsiąkanie, czyli na skutek złej hydroizolacji ścian. Konieczne jest wtedy odkopanie fundamentów i odpowiednia izolacja budynku.
  • Przyczyną jest brak odpowiedniej izolacji dachu lub tarasu górnego. Pleśnie powstają wówczas na suficie i w górnych narożnikach ścian.
  • Przyczyną może być też awaria, np. pęknięcie rury, nieszczelność.
  • Zbyt szczelne okna i zła wentylacja pomieszczeń. Wilgoć pojawia się w okolicach okien i parapetów. W okresach grzewczych widoczne jest skraplanie się wody na szybach. Warto zrobić w oknach wywietrzniki (szczególnie dotyczy to szczelnych okien plastikowych), pozostawiać okna rozszczelnione i dużo wietrzyć. Sprawdzić drożność kratek wentylacyjnych. Jeśli mają słaby ciąg można wspomóc je mechanicznie montując wentylatory elektryczne.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Słabo wentylowane pomieszczenia, w których rozwijają się grzyby i pleśnie, to również powietrze, którego jakość pozostawia dużo do życzenia. Alergie na grzyby i pleśnie stanowią spory problem u najmłodszych, uaktywniając się szczególnie w sezonie grzewczym.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pozwala usuwać brudne powietrze z pomieszczeń, a jednocześnie dostarcza świeże pochodzące z zewnątrz. Rekuperator odzyskuje ciepło z systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej, co z kolei wpływa na oszczędności w domowym budżecie.