Centrala wentylacyjna – jaką wybrać do domu?

Każdy dom powinien cechować się komfortowymi warunkami. Na jakość życia wpływa między innymi dostęp do świeżego powietrza. Aby móc cieszyć się świeżym powietrzem należy zaimplementować wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej. Projektanci instalacji sanitarnych wskazują, że najlepiej taką technologię wspomóc także odzyskiem ciepła. Powstaje zatem pytanie: jaką centralę wentylacyjną wybrać? Taką, która bazuje na wysokojakościowym wymienniku. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Jakie filtry się stosuje do centrali wentylacyjnej?

W branży sanitarnej możemy wyróżnić filtry wstępne, pośrednie i dokładne. Oczywiście każdy rodzaj wyróżnia się szczególnymi cechami. Na przykład filtry wstępne najczęściej montowane są w gospodarstwach domowych. W praktyce zatrzymują one zanieczyszczenia największego kalibru i są oznaczone według klas od G1 do G4.

Pośrednie filtry typu F i M są stosowane przez osoby o większych wymagania wobec jakości powietrza. Zatrzymują one zanieczyszczenia, które składają się z cząsteczek o wielkości 40 40 mikrogramów. Te oznaczone symbole M5 i M6 potrafią zatrzymać 95% cząsteczek pyłu zawieszonego. Biorąc pod uwagę takie możliwości, to są one rekomendowane alergikom.

Centrala wentylacyjna – jak można nią sterować?

Aby zapewnić sobie największy komfort w kwestii sterowania najlepiej, aby wentylacyjna centrala była kontrolowana przez sterownik ścienny. Popularność zyskuje także system zdalnego sterowania, pozwalający kontrolować rekuperator z dowolnego położenia właściciela mieszkania. To ogromna wygoda, która pozwala dostosować warunki powietrza od razu w zależności od własnych potrzeb życiowych.

Dzięki sterownikowi możemy w pełni monitorować jakość powietrza świeżego, które jest wtłaczane do naszego domu, a także jego wilgoć i stężenie pozostałych gazów. Oprócz tego sterownik umożliwia kreowanie harmonogramu pracy centrali wentylacyjnej, a także czas, w którym należy wymienić poszczególny filtr. Dzięki ostatniej opcji zawsze będziemy mieli pod kontrolą aspekt serwisowy, tak aby centrala wentylacyjna mogła dostarczać powietrze najlepszej jakości i wciągać z mieszkania już to zużyte.

Jeśli jesteś alergikiem lub ktoś z domowników potrzebuje powietrza niezwykle czystego, to warto wyposażyć centralę wentylacyjną również w czujnik lotnych związków organicznych. To świetne rozwiązania zwłaszcza po świeżym remoncie domu lub przeprowadzki, gdy w pomieszczeniach środowisko składa się ze świeżych wykonanych mebli i pomalowanych ścian.