Zaufaj specjalistom

Prawidłowe wykonanie fundamentów to sztuka. Najlepiej prace te zlecić profesjonalistom, aby mieć pewność, że nasz dom będzie stabilny i trwały.

Badanie gruntu to dobry zwyczaj

Fundament musi znieść duże obciążenie, dlatego powinien być dopasowany do ciężaru i wielkości budynku. Ważny jest też grunt, w którym zostanie wykonany, bo nie każdy się do tego nadaje i czasem wymagane są dodatkowe działania. Przygotowując się do wykonania fundamentu pod uwagę należy wziąć kilka ważnych parametrów. Istotna jest między innymi liczba kondygnacji budynku, jego powierzchnia, ale też to, w jakiej technologii będzie budowany i z jakich materiałów.

Niektóre podłoża są bardziej stabilne i lepiej się nadają do tego, by na nich budować, a inne wymagają dodatkowych zabiegów. W takich przypadkach stosuje się na przykład pale fundamentowe. Są to wykonane z żelbetu elementy, które w gruncie instaluje się z pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak na przykład wibromłoty czy młoty udarowe. Pale mogą być także wciskane w podłoże.

Fundament na miarę

Pale muszą być odpowiednie do fundamentów, dlatego istnieją biura, które oferują projektowanie pali. Specjaliści zajmują się także szacowaniem ich nośności i badaniami gruntu. Ważny jest też wybór odpowiednich pali do mającego powstać budynku. Występują one w kilku rodzajach, jednym z nich są pale wiercone tradycyjnie, które wykorzystuje się przy budowie płytkich fundamentów. Ich zaletą jest między innymi brak wibracji i niski poziom hałasu podczas ich umieszczania w podłożu. Wykonywane z betonu pale przemieszczeniowe charakteryzuje szybkość ich wykonania, brak urobku podczas wiercenia oraz duża nośność. Każdy fundament musi mieć swój indywidualny projekt, aby mieć pewność, że został on dostosowany do wszystkich warunków. Ważna jest także głębokość fundamentów, co także uzależnione jest od rodzaju gruntu. Czasem wystarczy, że fundament będzie sięgał pół metra w głąb ziemi, a czasem jest to nawet kilka metrów. Przed przystąpieniem do wykopu fundamentów należy pamiętać też o tym, by ziemię oczyścić z wszelkiej rosnącej na niej roślinności.

Dodaj komentarz