Czy żarówki energooszczędne w salonie mają sens?

W dobie bezwzględnego dbania o oszczędność w zużywaniu energii, wszelkie urządzenia, które mogą zapewnić nam jej mniejsze generowanie są niejako na wagę złota. Najbardziej rozpowszechnione są wykorzystywane przez niektórych z nas niemal w każdym pomieszczeniu – szeroko dostępne, tzw. żarówki energooszczędne. Z pewnością zapewniają mniejsze zużywanie energii, ale czy tak samo skutecznie zadziałają na nas?

Jaśniejsze oświetlenie a możliwości naszego wzroku

Żarówki potocznie nazwane energooszczędnymi, to nic innego jak źródła emitujące światło ledowe. Ich cechą wyróżniającą jest jasna, często dość intensywna barwa oraz częściowo mniejsze pobieranie energii. Jeśli zdecydujesz się na wybór właśnie takiego świetlenia do swojego salonu musisz dokładnie przeanalizować jego codzienne użytkowanie. Jeśli jesteś nocnym markiem i lubisz pracować po zmroku, możesz wykorzystać światło ledowe, by pomimo zmęczenia, widzieć wszystko wyraźniej. Jeśli jednak salon służy Ci jako główne miejsce do wieczornego relaksu, taki wybór ostrzejszej barwy żarówek może nie być do końca skuteczny, a nawet po dłuższym użytkowaniu wprawi Cię w zdenerwowanie i spowoduje dodatkowe zmęczenie.

Oszczędność energii – częstsze użytkowanie w salonie

Światło ledowe jest zdecydowanie jaśniejsze od zwykłego, a proces rozgrzewania się ledowej żarówki trwa nawet do 120 s. Ze względu na to, że takie punkty światła posiadają wyraźniejszą barwię, najlepiej, aby były montowane do lamp lub żyrandoli, które oświetlają większe przestrzenie. Dlatego też miejscem, które najlepiej nadaje się do wykorzystywania właśnie takiego oświetlenia jest salon. To również część mieszkania, która może być najczęściej uczęszczana, a co za tym idzie proces włączania i wyłączania górnego oświetlenia nie będzie wówczas tak często powtarzany. Na skutek tego, żarówki mają szansę na właściwą pracę, a my na świadomość włączenia się w dbałość o środowisko.

Tak więc zadanie w tytule pytanie nie ma określonej odpowiedzi. W momencie doboru oświetlenia do salonu zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, jak Twój organizm reaguje na nieco jaśniejsze światło i ile rzeczywiście czasu spędzasz w tej części swojego mieszkania. Jeśli jesteś regularnym użytkownikiem salonu, nawet w ciągu dnia – postaw na energooszczędność, jeśli jednak stawiasz na wieczorny relaks przed telewizorem, postaraj się wybrać żarówki o przyjemniejszej i spokojniejszej barwie.

Dodaj komentarz