Pyłek pszczeli – charakterystyka

Od kilku tysięcy lat miód jest drogocennym produktem wykorzystywanym do celów smakowych oraz zdrowotnych. Od wielu lat popularnym produktem pszczelim, jest również pyłek pszczeli, wykazujący właściwości lecznicze. Zmieszany z wodą dostarcza organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Poniżej przedstawiamy właściwości i zastosowanie leczniczego pyłku pszczelego.

Właściwości i skład pyłku pszczelego

Naukowcy badający pyłek pszczeli odkryli, że posiada on szereg właściwości. Wśród nich możemy zaliczyć właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwgrzybiczne, a nawet przeciwnowotworowe. Wszystko za sprawą zawartych w nim ziaren, w których znajduje się ponad 250 substancji. To naprawdę robi wrażenie. W ziarnach tych znajdziemy węglowodany, białka, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy, związku fenolowe, lipidy i antyoksydanty. 

Właściwości lecznicze pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli, dzięki swojemu składowi może być używany do leczenia miażdżycy oraz hiperlipidemii. Osobom niereagującym na leki przeciwmiażdżycowe pyłek obniża poziom cholesterolu, tłuszczy oraz trombocytów we krwi. Osoby starsze również znajdą coś dla siebie w kwestii właściwości, ponieważ pyłek obniża ciśnienie krwi i usprawnia funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zawarte w pyłku związki fenolowe oczyszczają organizm oraz chronią wątrobę. Pyłki razem z kwasami tłuszczowymi działają przeciwzapalnie i z powodzeniem mogą zastępować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto, pyłek pszczeli poprawia ogólną odporność organizmu, która jest istotna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.