Po co stosować impregnat do płytek?

Impregnat do płytek – remont fug i płytek to sposób na ich ochronę przed erozją i przenikaniem wody przez fugi. Jest to szczególnie ważne na zewnątrz, to jest na balkonach i tarasach, gdzie woda może powodować największe szkody, ale podobne preparaty są czasami stosowane w kuchniach i łazienkach, zwłaszcza, że ​​wiele impregnacji dodatkowo chroni przed wykwitami pleśni.

Impregnat do płytek – kilka ważnych wskazówek

Płytki gresowe i gipsowe, a także inne rodzaje płytek nieszkliwionych, nie są całkowicie odporne na przenikanie wody. Ponieważ struktura mineralna jest porowata, należy wziąć pod uwagę możliwość powolnego wnikania wody pod płytki. Na zewnątrz, gdzie woda może zamarznąć, wyraźnie osłabiając staw, jest to poważny problem. Jednocześnie jednak nie jest zalecana pełna impregnacja, która zapobiegałaby dyfuzji pary wodnej. Rozwiązaniem jest specjalna impregnacja gipsu, porcelany, ceramiki, cementu i glazury. Chronią przed wyciekiem wody, nie ograniczając parowania. Wtedy to warto jest postawić na impregnat do płytek.

Impregnaty do płytek klinkierowych, ceramicznych i cementowych są produktami na bazie rozpuszczalników. Dzięki temu ich składniki mogą wnikać głęboko w strukturę płytki, co zapewnia pełniejszą ochronę. Jednocześnie lotne rozpuszczalniki są doskonałymi nośnikami, ponieważ odparowują dość szybko – większość impregnatów potrzebuje tylko około 6 godzin do całkowitego wyschnięcia, a niewiele więcej, aby osiągnąć pełną odporność. Impregnaty tego typu można stosować na chłonnych i niechłonnych powierzchniach (takich jak glazura z gresu porcelanowego), a także na spoinach, w tym jako środki impregnujące do spoin epoksydowych. W przeciwieństwie do płytek tarasowych, hydroizolacja wnętrza zazwyczaj nie jest konieczna. Czasami jest stosowany w ograniczonym zakresie, aby chronić estetyczny wygląd połączeń w korytarzach, a także w przypadku zalania lub rozpryskiwania podłóg w kuchni lub łazience. Jednak prosta impregnacja to nie wszystko, co można uzyskać.