Lasery rotacyjne – co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Nowoczesne lasery rotacyjne, zwane też niwelatorami, to wynalazek, który coraz częściej pojawia się na terenie robót drogowych i innych tego typu prac. Dzięki specjalnie zaprojektowanym, obrotowym głowicom, urządzenia te są w stanie utworzyć wirtualną płaszczyznę odniesienia. Z tego też powodu, z laserów korzysta się głównie w celu wyznaczenia linii prostej lub dokładnego pomiaru różnic w wysokościach. Niewątpliwym atutem tych nowatorskich urządzeń jest prostota użytkowania. Wystarczy bowiem umieścić laser w odpowiednim miejscu, a następnie włączyć go. Oprócz domyślnego trybu pracy, opartego na obrocie głowicy o 360 stopni, wiele modeli niwelatorów oferuje nam również szereg podręcznych funkcji niestandardowych. Oto, co warto jest wiedzieć na temat tego typu urządzeń.

 

Funkcjonalność niwelatorów rotacyjnych

Przeglądając dostępne oferty laserów rotacyjnych, warto jest sprawdzić, czy interesujący nas model został wyposażony w funkcję regulacji prędkości obrotów. Nie zawsze będziemy bowiem potrzebować tempa domyślnego, zaś niższe obroty pozwolą nam na zaoszczędzenie energii. Średnia prędkość dostępnych na rynku modeli wynosi 600 obrotów na minutę. W przypadku częstych prac wewnątrz pomieszczeń, możemy jednak zdecydować się na niwelator szybszy, osiągający prędkość nawet do 1000 obrotów na minutę. Szybszy ruch lasera pozwoli nam bowiem na uzyskanie ciągłej linii, co znacznie ułatwia pomiary.

Oprócz ustawień szybkości, nowoczesne niwelatory oferują nam również pracę w trybie skanowania. Po jego uruchomieniu, głowica emituje wiązkę wyłącznie w ograniczonym obszarze. Umożliwia nam to nie tylko mniejsze zużycie akumulatora, ale również uzyskanie czytelniejszej linii. Rozwiązanie to jest również zalecane w przypadku większych placów budowy, na terenie których rozstawiono kilka laserów. Brak mieszania się wiązek ograniczy bowiem ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów.

 

Gdzie znajdziemy dobry niwelator?

Ponieważ lasery rotacyjne odgrywają niezwykle istotną rolę w precyzji pracy, powinniśmy wybrać niezawodny model, opracowany przez wiodącego producenta. Najlepszym wyjściem jest tu postawienie na zaufany sklep, posiadający status oficjalnego dystrybutora tego typu urządzeń. Przykładem jest tu chociażby internetowy IsTools, w asortymencie którego znajdziemy szeroki wybór nowoczesnych niwelatorów, przystosowanych do potrzeb każdego eksperta.

Dodaj komentarz