Filtry do pralek — jak o nie dbać, co ile trzeba je zmieniać?

Pralka to urządzenie, dzięki któremu nasze życie jest znacznie łatwiejsze. Pozwala bowiem na proste zadbanie o świeżość posiadanej odzieży. Pralka nie jest jednak sprzętem domowym, który można używać bez jakiegokolwiek dbania. Jedną z rzeczy, o której trzeba pamiętać, są filtry do pralek. Jak o nie odpowiednio dbać i jak często trzeba je wymieniać, by pralka mogła działać prawidłowo?

Filtry do pralek — jak wyglądają, zasada działania

To, co jest najważniejsze to oczywiście zadanie pełnione przez filtry do pralek. Odpowiadają one za to, by utrzymać wodę, która jest wykorzystywana przez pralkę w dobrym stanie. Z tego powodu takie filtry wyłapują różnego rodzaju zanieczyszczenia, zaczynając od włosów, po kurz, czy nawet większe przedmioty takie jak monety i inne rzeczy, które mogły znaleźć się na przykład w kieszeniach spodni umieszczonych w pralce. 

Filtry do pralek odpowiadają bowiem za to, by woda, która trafia do pompy odpływowej, nie była zanieczyszczona i mogła swobodnie płynąć. W innym wypadku istniałoby ryzyko zatkania odpływu, a także uszkodzenia pompy odpływowej. To miałoby z kolei bardzo negatywny wpływ na pracę całej pralki. 

Jak dbać o filtry do pralek i co ile należy je wymieniać?

Przede wszystkim należy wiedzieć, kiedy filtr może wymagać wymiany lub czyszczenia. Znaków jest naprawdę wiele od nieprzyjemnego zapachu prania, po cofającą się wodę do bębna przez błędy wyświetlane przez pralkę w trakcie prania informujące o problemach z odpływem wody.

Gdy tylko znaki mówiące o problemach z filtrem wody się pojawią, należy przejść do działania. Pierwszy krok to zlokalizowanie filtra wody. Najczęściej znajdziemy go w przedniej części pralki za specjalnej klapką. Wtedy należy go odkręcić, dbając o to, by woda się nie wylała, a następnie wyczyścić pod bieżącą wodą ewentualnie wspomagając się szczoteczką, czy też delikatnym detergentem.  Czasami filtr trzeba wymienić na nowy. Znaki, które na to wskazują to pęknięcia na jego plastikowych elementach, czy też przetarcia, które również czasem mogą się pojawić.