Walka z kunami na strychu — jaki przysmak kuny sprawdzi się przy ich odstraszaniu?

Właściciele domów będących w bliskim sąsiedztwie lasów są szczególnie narażeni na szkody spowodowane przez ataki kun. Kuna domowa bardzo przypomina trybem życia łasicę, z tym że lubi żyć w pobliżu ludzi, a nie jak jej leśna kuzynka w przydrożnych lasach. Ten drapieżnik przebywający na ocieplonych strychach może narobić wiele szkód. Poza zniszczeniem warstw ocieplających poddasze przebywająca na strychy kuna może doprowadzić do naruszenia konstrukcji dachu, uszkodzenia przewodów elektrycznych. W przypadku kun domowych zwalczanie odbywa się na zasadzie tzw. żywołapki.

Jakie łapki na kuny są skuteczne?

W przypadku odstraszania kun stosować można różnego rodzaju pułapki i urządzenia. Mogą przybierać formę generatorów ultradźwięków o zasięgu do 200 m, które mogą być zasilane cieciowo, lub bateriami. Każdy gatunek zwierząt wymaga ustawienia odpowiedniej fali, która emitowana będzie działać na układ nerwowy drapieżnika i tym samym odstraszać, zniechęcać  zwierzę do przebywania w danym miejscu. Skuteczność odstraszaczy jest różna zdecydowanie lepiej sprawdzają się żywołapki.

Jak działa żywołapka, jaki przysmak kuny będzie najlepszy?

Łapki na kuny w postaci skrzynek z systemem spustowym to skuteczny sposób walki z kunami domowymi. Pułapka na kuny wymaga zastosowania wabika, przynęty, która położona wewnątrz ustrojstwa, zachęci zwierzę do wejścia do środka, w celu zabrania jedzenia, co z kolei uwolni system spustowy żywołapki.

W naturalnym środowisku przysmakiem kuny są małe zwierzęta, gryzonie, żaby, owady, ptaki, jaja, a przyparte do muru zjedzą też owoce. Chcąc zrobić skuteczną pułapkę,  trzeba zastosować przynętę jak najbardziej zbliżoną do tego, które je na co dzień zwierzę. Zamiast kupować je w sklepie lepiej zdecydować się na jajko prosto od kury, mięso, drób, bądź rybę. Kuny to sprytne zwierzęta i czasem całą zabawę w łapanie jej trzeba prowadzić kilka tygodni, pamiętając, by zmieniać rodzaj przynęty.