W jaki sposób można obniżyć rachunki za prąd?

Rachunki za prąd są niestety coraz wyższe. W związku z tym warto się zdecydować na wdrożenie kilku sposobów na oszczędzanie prądu w domu. Dzięki ich zastosowaniu uda nam się zaoszczędzić na prądzie. Pora poznać szczegóły. 

Zmieńmy swoje codzienne nawyki

Poniżej znajdziecie kilka sposobów na mniejsze rachunki. Systematyczne wymieniajmy sprzęty na takie, które są bardziej energooszczędne. Jest to w zasadzie oczywistość. Telewizory, stare pralki, oraz lodówki pochłaniają dosłownie kilowaty, dlatego też przy każdej okazji, jak awaria sprzętu czy też dodatkowa gotówka pomyśleć warto o kupnie sprzętu nowoczesnego. Na jakie oszczędności w takiej sytuacji możemy liczyć? Będziemy zdziwieni, ale kwoty te będą spore.

https://www.gkpge.pl/

Kolejny sposób to wyłączanie sprzętów na noc. Co więcej także z trybu czuwania. Tak naprawdę to jedna i maleńka lampka, która sygnalizuje gotowość do pracy telewizora, w ciągu godziny potrafi zużyć dwa waty prądu. Jest to niewiele. Jednak wystarczy pomnożyć to przez 1000, a następnie 10000 godzin i robi spore wrażenie. Słynne „stand by” to prawdziwy wróg oszczędności oraz zacząć trzeba walkę ze swoimi własnymi przyzwyczajeniami. Na pewno sporym utrudnieniem byłaby przebieżka codzienna od telewizora do konsoli do gier czy też wieży grającej. Dlatego też zachęcamy, aby sprzęty używane najczęściej podłączyć do tej samej listwy przepięciowej i dosłownie za pomocą jednego włącznika odcinać prąd za każdym razem na noc. Musimy jednak pamiętać o kupnie listwy markowej, która ma zabezpieczenie faktyczne przed przepięciami oraz także gwarancję dobrego producenta. 

Kolejne świetne sposoby

Należy także rozsądnie gotować wodę w elektrycznym czajniku. Czajnik, który ma moc ponad 2000W to prawdziwy pożeracz energii. Dlatego też musimy się nauczyć mądrze z niego korzystać. Sprawdźmy, jaką pojemność mają używane najczęściej przez nas kubki oraz szklanki. Stawiamy, że w okolicach 200 mililitrów. Po co w takim razie, gdy chcemy wypić jedną kawę czy też herbatę, wlewamy pół litra wody do czajnika?

Warto także korzystać z energooszczędnych żarówek. Są na całe szczęście coraz tańsze oraz na pewno bardziej dostępne. Wymiana systematyczna źródeł światła w domu na ledowe żarówki przynosi efekty rewelacyjne. Niestety, wcześniej sporo trzeba zainwestować. Jednak generalnie korzystanie z lamp ledowych czy też świetlówek wpływa bardzo pozytywnie na wysokość rachunków za energię. Warto także pomyśleć o zmniejszeniu samej mocy żarówek. Zastanówmy się czy potrzebujemy sufitowej lampy o mocy 400W? Pewnie nie. 

Musimy cały czas walczyć ze swoimi przyzwyczajeniami. Reguła ta odnosi się szczególnie do kuchennych sprzętów. Przyznajmy, ile razy w ciągu pieczenia ciast czy też jakiejś zapiekanki otwieramy elektryczny piekarnik i sprawdzamy, czy gotowe już jest? No właśnie. Do czego są przecież zegary, automatyczne ustawienia czy też inne super gadżety, które znajdziemy w piekarnikach nowoczesnych? Tenże punkt warto także rozwinąć o telewizor. Jest on zbyt często naszym towarzyszem i włączony pozostaje nawet wtedy, gdy robimy całkiem coś innego. Telewizory są naprawdę bardzo energochłonne. Dlatego też warto ograniczać z nich korzystanie na rzecz ruchu na powietrzu świeżym. Na pewno będzie zdrowej oraz taniej.

Gdy w swoim domu mamy płytę ceramiczną, to warto pomyśleć o płycie indukcyjnej. Warto zapoznać się z analizą opłacalności indukcji. Takowy sposób gotowania jest bardzo opłacalny, szczególnie gdy porównujemy ją z ceramiczną płytą. 

Warto nam sam koniec także pomyśleć o zmianie taryfy na weekendową oraz nocną. Tryb naszego życia się bardzo zmienił, a tego niestety wynikając coraz to wyższe rachunki za prąd. Nawet w tygodniu przecież się kładziemy spać między godziną 23-24, korzystając z telewizji do końca, mikrofalówki czy też piekarnika. Jeśli również i my prowadzimy taki tryb życia, to pomyślmy o zmianie prądowej taryfy na taryfę nocną. Zwykle energetyczny zakład wtedy dostarcza prąd, który jest tańszy i to blisko o połowę. 

Dodaj komentarz