Jak urządzić pokój dziecka

Co jakiś czas na portalach w rodzaju Reddit czy Wykop pojawiają się przykłady wykonania fantastycznych elementów czy wręcz całych sypialni dla maluchów. Piętrowe łóżko z symulatorem statku kosmicznego poniżej, łóżko antresola przemienione w czarodziejski fort, pokój w motywach formuły jeden, pełen lin i podwieszanych przejść, przypominający małpią dżunglę czy wystylizowany na piracki okręt. Patrząc na zdjęcia efektu końcowego nie sposób powstrzymać się przed zachwytem. Ale nawet nie mając dużego budżetu, talentu dekoratorskiego i wielkiej przestrzeni, można zmajstrować dla dziecka coś fajnego.

Kolory

Stonowane kolory, motywy florystyczne na ścianach, delikatne wzorki… Nuuuuda! Postaw na żywe barwy, które będą pasować do temperamentu Twojego dziecka. Albo jeszcze lepiej, wyznacz w pokoju strefy wyciszenia i zabawy – i oznacz je odpowiednio. Szalone, nie do zaakceptowania w reszcie domu? Może i tak, ale to nie jest reszta domu, tylko pokój dziecka.

Strefy?

Właśnie, skoro o strefach mowa: dobrym pomysłem będzie podzielenie całego pokoju na części, a następnie odpowiednie posegregowanie mebli tak, by te przeznaczone do nauki były w jednym miejscu, te z ubraniami w innym – dzięki temu wszystko będzie uporządkowane i nie trzeba będzie biegać po całym pomieszczeniu szukając czegoś. Koniecznie połącz to z radą dotyczącą oznakowania kolorami – dzięki temu nawet porządek będzie wydawał się trochę szalony!

Pomysł przede wszystkim

Zastanów się, jak można w ciekawy sposób zaaranżować pokój. Może stworzyć kącik tylko dla dziecka w antresoli pod łóżkiem, „zamykany” kotarą, idealny do zabaw w fort? A może w jakiś sposób wykorzystać przestrzeń pod sufitem? Zrobić pokój, de facto, piętrowy, ze schodkami i przejściami… albo tunelami?

Wspólna prac… zabawa!

Chyba najważniejsza sprawa: jeśli tylko wiek Twojego dziecka na to pozwala, konsultuj z nim każdą decyzję! Nie gódź się może na wszystko, ale pamiętaj – to pokój dla malucha, nie dla Ciebie. A po etapie planowania koniecznie wciągnij go do pomocy przy pracach – niech pomoże malować ściany albo układać zabawki. W ten sposób urządzanie pokoju stanie się świetną zabawą.

Dodaj komentarz