Pokój dla ucznia

Pokój dla ucznia to miejsce dość trudne do urządzenia. Musi spełniać wiele funkcji, a do tego ma przecież odpowiadać upodobaniom młodego człowieka. W pierwszej kolejności pod uwagę bierzemy płeć dziecka i oczywiście jego wiek. Odmienne kolory, zdobienia i wyposażenie sprawdzi się u chłopca, a odmienne u dziewczynki. Najważniejszy jednak aspekt to zagwarantowanie spokojnego miejsca do nauki, w którym dziecko będzie mogło się skupić, a pod ręką znajdzie wszystkie niezbędne akcesoria. Do tego miejsce przeznaczone na regenerujący sen i odpoczynek. I oczywiście wolna przestrzeń, by swobodnie się bawić i pożytecznie spędzać wolny czas, po szkolnych zajęciach.

W przypadku swoich pociech, wybierając umeblowanie stawiamy na rozwiązania wielofunkcyjne. Idealne przede wszystkim do małych pokojów, gdzie chcemy zaoszczędzić nieco przestrzeni. Mogą to być zatem łóżka składane, w których znajdzie się również miejsce na szafki bądź połączenie łóżka wraz z biurkiem. Gdy pokój zajmuje więcej niż jeden uczeń, można wybrać łóżko piętrowe dla oszczędności przestrzeni.

Meble powinny mieć zaokrąglone krawędzie, które uchronią przed poważnymi uszkodzeniami ciała, gdy dziecko w ferworze zabawy upadnie lub o coś się potknie i zahaczy. Zarówno na biurku, jak i przy łóżku liczy się dobór odpowiedniego oświetlenia. Takiego, które nie jest zbyt rażące i nie powoduje męczenia się oczu, ale jednocześnie nie nadwyręża wzroku, gdy dziecko musi pochylać się nad zeszytem lub książką by coś dojrzeć.

Lampka nocna lub kinkiet sprawdzi się dla maluchów, które lubią wieczorem czytać przed snem. Nie może tu również zabraknąć oświetlenia sufitowego, głównego, które pozwoli komfortowo spędzać tu cały dzień, nie tylko na zabawie, ale i sprzątaniu. Kolorystyka i detale to kwestia własnych gustów, jednakże całość powinna być spójną i harmonijną. Liczy się pobudzenie wyobraźni, działanie na bodźce, głównie wzrokowe, ale bez zbyt rażących barw, które z kolei przeszkadzać będą w spoczynku nocnym.

Pokój dla ucznia to prawdziwe wyzwanie, któremu można jednak podołać.

Dodaj komentarz