drewniane schody

Oryginalne trepy na schody wewnętrzne i balustrady – czym kierować się podczas wyboru?

Atrakcyjne wizualnie schody mogą stać się wizytówką całej nieruchomości. Zarówno stopnie wewnętrzne, jak i zewnętrzne nie tylko powinny być ładne, ale i solidne, bo ta druga cecha gwarantuje długoletnią eksploatację. Jakie zatem wybrać materiały do ich budowy, by łączniki kondygnacji spełniały wyżej wymienione kryteria?

W domu

Wykończenie domu to indywidualna kwestia każdego użytkownika. Zazwyczaj jedynym ograniczeniem jest zasobność portfela, a jeśli ta bariera pęka, można zdać się na wyobraźnię i zaszaleć. Właściciele skupiają się na przepastnych i bogato zdobionych salonach, designerskich łazienkach, funkcjonalnych kuchniach i dostosowanych do potrzeb mieszkańców sypialniach. Często zapominają o detalach, a w domach jednorodzinnych jednym z nich są schody. 

Trepy na schodach mają wkomponować się w istniejący wystrój i wytrzymywać niemałe obciążenia. Kolorystyką muszą nawiązywać najlepiej do podłogi lub innych elementów wnętrza – ram drzwi lub okien, ewentualnie do barwy ścian – wtedy architektura zostaje ujednolicona, co pozwala stworzyć harmonijną całość. Największą popularnością i kompatybilnością cieszą się trepy i balustrady drewniane. Preferowane przez nabywców gatunki to sosna i świerk, oczywiście po montażu bejcowane lub lakierowane. To najtańsze warianty, ale niska cena wcale nie oznacza, że są wyrobami niskiej jakości. Ich żywotność nierzadko osiąga kilkadziesiąt lat.

Osoby o wysublimowanym guście mogą zdecydować się na drewno egzotyczne. Wyglądem będzie się wyróżniać, ale koszt jest nieporównywalnie większy. Alternatywą jest drzewo zestawione z ryflowaną blachą, zapobiegającą poślizgom. W ostatnich latach klienci coraz częściej zaopatrują się w stopnie ze szkła hartowanego odznaczające się elegancją. Natomiast osoby stawiające na prostotę, betonową bazę uzupełniają poliuretanową, epoksydową lub metakrylową żywicą. To tanie i schludne rozwiązanie.

Na zewnątrz

Stopnie zewnętrzne różnią się specyfikacją od ich wewnętrznych odpowiedników. Są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, więc w ich przypadku pożądana jest ponadprzeciętna trwałość. By eksploatacja przebiegała bez problemów, trepy muszą cechować się wysoką klasą ścieralności, niską nasiąkliwością, mrozoodpornością oraz odpowiednim współczynnikiem antypoślizgowym. W tym celu stosuje się produkty z uszlachetnionego betonu lub niewielkich kamieni zespolonych ze sobą żywicą (tzw. konglomeraty). Polecanymi budulcami są także trawertyn i marmur. 

Za elementy wykończeniowe służą również płytki. Ryflowane kafle ceramiczne są estetyczne, łatwe w konserwacji i niedrogie. Trzeba też zwrócić uwagę na ich wytrzymałość – deklaracje producenta na ten temat często znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Duża różnorodność kolorystyczna sprawia, że z łatwością można je dopasować do istniejącej elewacji. 

Płytki kamienne, choć droższe niż ceramiczne, są od nich solidniejsze. Mają swoje mankamenty – gładka struktura sprzyja utracie przyczepności, toteż po montażu warto nakleić na nie paski gumowe lub nałożyć specjalistyczny preparat zapobiegający poślizgom.

Ostatnim tworzywem, z jakiego wykonywane są trepy na schody, jest drewno. W trudnych warunkach najlepiej sprawdzą się stopnie z egzotycznych gatunków, odpowiednio zabezpieczone impregnatem. Alternatywą są deski tarasowe, ale ich minusem jest nie zawsze atrakcyjny wygląd. To istotne kryterium, którym kierują się kupujący.