Optymalne oświetlenie salonu połączonego z kuchnią

Jeśli posiadasz nowoczesne mieszkanie, w którym salon został fabrycznie połączony z kuchnią, masz zdecydowanie większą szansę na funkcjonalne usytuowanie górnego oświetlenia w obu pomieszczeniach. Aby mieć pewność, że salon razem z aneksem kuchennym będą dokładnie doświetlone, warto wykorzystać kilka osobnych źródeł światła, w kilku miejscach zarówno w salonie, jak i kuchni. Zobacz, jak zaplanować schemat oświetlenia!

Część jadalna

W mieszkaniu, w którym posiadasz kuchnię połączoną z salonem, bardzo łatwo wygospodarować miejsce, na tzw. jadalnię oraz wyposażyć ją w większy stół. Aby dokładnie rozświetlić miejsce przeznaczone do spożywania posiłków, warto nad rozłożonym blatem dodać wiszącą lampkę z energooszczędnymi żarówkami lub świetlówkami kompaktowymi. Taki wybór zapewni zdecydowanie delikatniejszą barwę, dzięki której unikniemy zbytecznych odblasków.

Miejsce do wypoczynku

Salon z kanapą oraz telewizorem nie musi być wyposażony w jasne i jaskrawe oświetlenie. Kącik przeznaczony do relaksu powinien wyciszać, dlatego też doskonale, jeśli wybrane punkty światła zostaną rozmieszczone po obu stronach kanapy oraz niedaleko telewizora lub fotelu z miejscem przeznaczonym do czytania. Aby dodatkowo stłumić generowane przez żarówki światło, załóż na lampki materiałowe klosze lub przesłony ze szkła mlecznego i opalizowanego.

Górne lampy czy punktowe oświetlenie?

W dyskusji o wyborze idealnego oświetlenia w pomieszczeniu przeznaczonym na salon oraz aneks kuchenny, nie ma jednej odpowiedzi. Decyzja zarówno o montażu górnego oświetlenia, jak i punktowych lampek, powinna być całkowicie uzależniona od Twoich potrzeb i możliwości mieszkania. Nie zaleca się jednak stosowania tylko jednej z powyżej wymienionych metod, ponieważ zawsze warto mieć alternatywę w przypadku zmiany planów aranżacji.

Tak więc o ostatecznym kształcie optymalnego rozmieszczenia oświetlenia w Twoim salonie połączonym z kuchnią, przede wszystkim zadbaj o swoją wygodę i funkcjonalność użytkowania.