O czym należy pamiętać podczas montażu okien dachowych?

Montaż okien dachowych powinien być zawsze przeprowadzony przez profesjonalne ekipy dekarskie. Jedną z najważniejszych prac jest właściwe wypoziomowanie okna FAKRO FTP-V U3, położenie izolacji oraz zamontowanie dwóch rodzajów kołnierzy, które chronią przed wilgocią i pomagają w odprowadzaniu wody.

Co warto wiedzieć przed zamontowaniem okna Fakro FTP-V U3?

Niezależnie czy okno Fakro FTP-V U3 będzie wstawianie na etapie układania pokrycia nowego pokrycia dachowego, czy podczas innych prac to najważniejsze jest, aby dekarze we właściwy sposób uszczelnić styk okna z warstwami dachu. Najczęściej okna dachowe są w projektach wrysowane w konstrukcję dachu, a w praktyce należy je wpasować w pokrycie dachowe. Jeśli na dachu jest blachodachówka lub blacha trapezowa, to muszą się zmieścić pod oknem. Zanim dekarze przystąpią do montowania okno Fakro FTP-V U3, muszą najpierw pokryć więźbę deskowaniem lub membraną, na którą zostaną przymocowane rzędy kontrłat i łat, które pełnią funkcję rusztu. Jeśli na dachu zamontowana jest dachówka, to montaż okna dachowego może odbyć się w późniejszym terminie. Odwrotnie jest w przypadku blachodachówki – okno powinno być osadzone przed jej położeniem.

Rozmiar okna a więźba

Dostępne okna Fakro FTP-V U3 produkowane są w szerokościach zbliżonych do rozstawu krokwi najczęściej stosowanych przez architektów. W nowym budownictwie rozkład krokwi najczęściej waha się od 90 do 110 cm. Dzięki temu bez ingerencji w konstrukcję dachu można wstawić okna o różnych szerokościach: 55, 66, 78, a nawet 94 cm. Jeśli inwestor chce zamontować szersze okna, to będą one wymagały ingerencji w krokwie – wycięcia fragmentu i wstawienia tzw. wymianów, co generuje dodatkowe koszty. Najlepszym rozwiązaniem jest okno Fakro FTP-V U3 o 4-6 cm mniejsze niż rozstaw krokwi, dzięki temu jego montaż odbędzie się bez problemu. W takiej sytuacji wymagane jest również zamontowanie tzw. krokwi pomocniczych.