Metody badania szczelności dachów płaskich

Celem wyznaczenia miejsc przecieków wykonuje się badania szczelności dachu. W artykule charakteryzujemy najbardziej popularne, nieinwazyjne metody ich wykonywania.

Metoda neutronowa
Stosowana w przypadku dużych powierzchni dachowych, powyżej 200m2 – jest wówczas najbardziej opłacalna. Pozwala na wykrycie miejsc pokrycia dachowego, w jakich występuje koncentracja atomów wodoru znajdujących się w wodzie. Wykonujący badanie posługuje się sondą emitującą silny strumień neutronów, jakie po zderzeniu z atomami wodoru powracają do urządzenia. Im jest ich więcej, tym badana przestrzeń jest bardziej zawilgocona. Wiązką neutronów sondowany jest obszar ok. 0,5 m2 na głębokość 10 – 25 cm, w zależności od materiału, z jakiego wykonano pokrycie i konstrukcję dachu. Po wstępnym sprawdzeniu opracowywana jest mapa miejsc suchych oraz zawilgoconych – te ponownie są szczegółowo badane.

Metoda termowizyjna
Wykorzystuje zjawisko nagrzewania się płaskich powierzchni za dnia i oddawania ciepła nocą. W suchych miejscach pokrycia dachowego szybciej wzrasta temperatura, ale też szybciej spada po zachodzie słońca. Zaś obszary zawilgocone nagrzewają się wolniej, wolniej też tracą ciepło po zmroku. Wówczas metodą termowizyjną bada się rozkład temperatury na powierzchni dachu, tworząc tzw. termogramy, czyli mapy ciepła. W sezonie grzewczym metoda opiera się na obserwacji utraty ciepła z budynku i stosowana jest, gdy różnica między jego wnętrzem a otoczeniem wynosi minimum 10oC. Wtedy to temperatura suchych miejsc na dachu spada wolniej niż miejsc zawilgoconych. Dzięki termografii można szybciej wykryć obszary zagrożone niż stosując metodę neutronową.

Metoda dymowa
Uważana za najłatwiejszą, ale też najmniej dokładną, gdyż za jej pomocą nie można określić stopnia zawilgocenia. Polega na wtłoczeniu pod pokrycie dachowe mieszanki azotu (95 %) i wodoru (5%). Powstający w ten sposób lekki gaz o małej gęstości przemieszcza się ku górze w miejscach nieszczelności dachu, tworząc mgłę wodną. Lokalizację możliwego przecieku można dokładniej wskazać, stosując detektor gazu.

Opis pozostałych metod badania szczelności dachu zamieścimy w kolejnym artykule.