Lustrzana łazienka – aranżacja dla każdego?

Poszukując pomysłu na odświeżenie wystroju naszej łazienki przede zazwyczaj staramy się wybrać takie rozwiązanie, które pozwoli nam długo cieszyć się jej nowoczesnym wyglądem, a jednocześnie sprawi także, że przestrzeń ta nie straci nic na funkcjonalności. Obecnie często spotykanym elementem w jej aranżacji są duże powierzchnie lustrzane, które teoretycznie posiadają same plusy – optycznie powiększają przestrzeń i przydają się w codziennym życiu. Nie znaczy to jednak, że nie posiadają wad! Zanim więc zdecydujesz się na wprowadzenie tego rozwiązania w swojej łazience, dowiedz się, czy aby na pewno się w niej sprawdzi.

Nieograniczona przestrzeń albo bezmierny chaos
Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na zastosowanie dużych luster w łazience jest stworzenie pozoru, że jej powierzchnia jest większa niż w rzeczywistości. Ten optyczny trik jest niewątpliwie bardzo przydatny, jednak w niektórych przypadkach może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Mowa tu o łazienkach, w których zaprojektowano liczne załamania, spowodowane na przykład ściankami działowymi czy dużą ilością wiszących szafek. Każdy dodatkowy kąt odbijający się w dużych rozmiarów tafli lustra (lub co gorsza kilku luster) sprawi, że poczujemy się przytłoczeni. Lustrzana aranżacja lepiej sprawdzi się w prostych, otwartych przestrzeniach, najlepiej z zabudowanymi schowkami. Tylko wówczas zwielokrotnione odbicie faktycznie da nam poczucie dodatkowego wolnego miejsca. Podobnie sprawa ma się z ceramiką – małe, wzorzyste płytki z pewnością trudniej zaaranżować w taki sposób, aby optycznie powielone nadal prezentowały się stylowo. Z odblaskową powierzchnią zdecydowanie lepiej współgrać będą duże kafle, monochromatyczne tapety, gres lub beton.

Walka o czystość
Duża, płaska powierzchnia jest z pewnością łatwa do czyszczenia, ale jeszcze łatwiej się ją brudzi! Nie oszukujmy się – w trakcie codziennego użytkowania łazienki na lustrzanej ścianie o sporych gabarytach siłą rzeczy pojawiać się będą ciągle odciski dłoni, drobiny kosmetyków, a przede wszystkim zacieki z wody. A jeśli pod Twoim dachem mieszka również co najmniej jeden brzdąc, spodziewaj się, że wcześniej czy później może uznać tę lśniącą powierzchnię jako idealne podłoże dla swoich artystycznych ekspresji. Przeraża Cię wizja regularnego zmagania się z powyższymi problemami? Lustrzana ściana raczej nie jest dla Ciebie. Jeżeli jednak pucowanie gładkich powierzchni na błysk, to dla Ciebie najlepszy sposób na weekendowy relaks, nie wahaj się – ta aranżacja została stworzona właśnie dla Ciebie!

Lustra dają niewątpliwie ogromne możliwości w kwestii wystroju wnętrz – odpowiednio użyte potrafią skutecznie uwypuklić zalety danego pomieszczenia, kamuflując jednocześnie jego wady. Zastosowane bez przemyślenia konsekwencji mogą natomiast przysporzyć więcej szkód niż pożytku. Dlatego zanim zdecydujemy się wykorzystać je w naszych wnętrzach na szerszą skalę, w łazience, salonie czy korytarzu, warto dokładnie przeanalizować gotowe projekty aranżacyjne, które pomogą nam uniknąć niekorzystnych decyzji.

Dodaj komentarz