Jak wybrać łóżko?

Łóżko to ten mebel, w którym spędzamy jedną trzecią naszego życia. To tam śnimy niesamowite przygody, to tam planujemy, rozmyślamy, marzymy. Wreszcie, to tam przeżywamy chwile uniesienia z ukochaną osobą. Porządne łóżko będzie z nami wiele lat, a kto wie, może nawet i całe życie. Dlatego też podejmując decyzję o kupnie nowego mebla, warto na początku poświęcić trochę czasu na zorientowanie się w temacie; te kilka godzin spędzone (…lub nie!) w świecie materiałów, obić, zagłówków i stelaży przyniesie wymierne efekty, które odczujemy już pierwszej nocy na nowym łożu. Piszemy „kilka godzin” nie przypadkiem; choć wydawałoby się, że to żadna filozofia, w rzeczywistości o łóżkach można pisać całe referaty. Z tego też powodu nie próbujemy nawet udawać, że ten tekst wyczerpuje temat; może on jednak posłużyć jako drogowskaz, na co należy zwrócić baczniejszą uwagę we własnych poszukiwaniach.

1. Wygląd
Choćby nie wiem jak bardzo wygodne było łóżko, jeśli nie będzie nam się podobało w naszej sypialni, będzie w nas tylko budziło poczucie frustracji i niezadowolenia. Dlatego poszukiwania warto zacząć od zdefiniowania swoich oczekiwań estetycznych. Czy łóżko ma być z drewna? Tapicerowane, obite skórą lub tkaniną? A może wykonane z metalu lub jeszcze czegoś innego? Masywne, czy jak najmniejsze? Warto pamiętać, aby zawsze brać pod uwagę otoczenie, np. masywne, zdobione dębowe łoże z baldachimem nie sprawdzi się raczej w malutkiej sypialni.

2. Funkcjonalność
Poza główną funkcją łóżka, istnieje możliwość doposażenia mebla w dodatkowe „ficzery”. W Polsce największą popularnością cieszą się skrzynie na pościel, jednak wielu znawców tematu je odradza. Łóżko może być też wyposażone w zagłówki wyprofilowane tak, by móc wygodnie się oprzeć, lub zintegrowane z niewielkimi półeczkami.

3. Stelaż
To coś, o czym mało kto myśli. Łóżko to łóżko, rama, materac i tyle. Ale otóż nie – okazuje się, że dobry stelaż pod materac to – nomen omen – podstawa, której nie można lekceważyć… Chyba, że nie zależy nam na materacu.

Materac zaś jest tematem samym w sobie; ale i jednocześnie tematem na osobny, tylko jemu poświęcony, tekst.