Idealne oświetlenie do nauki

Lampka na biurku to z jednej strony element, który je zdobi, z drugiej zaś funkcjonalny przedmiot dający oświetlenie niezbędne do nauki. Warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które zdecydują o możliwości efektywnej, a nawet przyjemnej nauki.

Przede wszystkim chodzi o mobilność. Lampka biurkowa powinna mieć dość długi przewód, by można ją było ustawić w dowolnym miejscu biurka. Nie przejmując się także miejscem, w którym jest dostęp do gniazdka, jeśli planujemy przestawienie biurka. Lampka powinna być również ruchomą, by bez problemu dopasować strumień światła do potrzeb ucznia. To parametr dostosowywany indywidualnie. Sprawdzi się zatem długie, regulowane ramię. Dobrym pomysłem są lampki o elastycznym ramieniu, które można wyginać praktycznie dowolnie, by z maksymalną precyzją dopasować oświetlenie do własnych potrzeb.

Za najbardziej optymalne do nauki uznaje się światło o wartości 4100K. Światło powinno być chłodne oraz dość ostre. W przypadku uczniów praworęcznych lampkę stawiamy po prawej stronie biurka, dla leworęcznych analogicznie po lewej stronie. Światło powinno również padać z góry. Optymalna odległość między biurkiem, a źródłem światła zależna będzie od wzrostu dziecka, ale winna wahać się w granicach 35-40cm. Dobrą opcją jest inwestycja w żarówki halogenowe, które oferują odpowiednią moc, są trwałe i nie dają zbyt rażącego światła. Jednocześnie pobierają mniej energii niż tradycyjne żarówki i praktycznie od razu oferują swoją maksymalną moc oświetleniową, a nie, tak jak lampki tradycyjne, które dopiero po jakimś czasie w pełni oświetlają biurko.

W pokoju, gdzie odbywać się będzie nauka, zapewniamy światło główne, które rozjaśnia cały pokój oraz światło kierunkowe. To ostatnie swoje miejsce znajduje właśnie przy biurku. Oświetlenie ma spełniać przede wszystkim funkcje praktyczne, co jednak nie oznacza, iż nie można postawić na ciekawy design. Na rynku oświetleniowym znajdujemy szereg lampek biurkowych oraz oświetlenia głównego, które sprawdzi się w pokoju każdego ucznia. Wpisze się w klimat wnętrza lub też będzie ściśle odpowiadać zainteresowaniom.

Dodaj komentarz