Deski podłogowe

Deski podłogowe pomysłem na doskonały parkiet

Deska podłogowa, choć na rynku jest przez wiele lat, to tak naprawdę nigdy nie wyszła z mody. Często wybierana jest praktycznie do każdego rodzaju domu. Co sprawia, że podłoga tego rodzaju jest nadal popularna? Jakie należy wybrać drewno do jej wykonania? Jednolamelowa konstrukcja wygląda niezwykle estetycznie i jest trwałym pokryciem. To jednak tylko kilka zalet tego rozwiązania.

Z jakiego drewna można wykonać deski podłogowe?

Powinien być to trwały i estetyczny rodzaj drewna. Producenci starannie dobierają materiał, tak, aby legary i deski właściwe służyły nam wiele lat. Te pierwsze to drewniane belki, na których mocowane są deski podłogowe. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe o jednorodnym układzie słojów. Sosnowe legary kładzie się bezpośrednio na grunt, stropy żelbetonowe lub drewniane. Z kolei deska podłogowa wykonana jest z drewna iglastego, świerku, sosny, modrzewia lub jodły. Producenci stosują również drewno egzotyczne jak np. kempas, badi czy teak.

Podłoga drewniana i jej sposoby układania

Do najpopularniejszych sposobów układania drewnianej podłogi jest kładzenie jej długością równolegle do krótszej ściany w danym pomieszczeniu. Podłoga nie będzie przylegała stykowo do ścian, więc na wypadek wilgotności nie będzie problemu, jeśli dojdzie do swobodnego rozszerzania się. Szczeliny, które w ten sposób powstaną można przykryć listwą przyścienną. Warszawa, Poznań, a także Wrocław, to miasta, w których bardzo często firmy montażowe wybierają właśnie tę metodę.

Komfort używania desek podłogowych

Nasza podłoga będzie służyła nam przez lata, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Wszystko jednak zależy od natężenia eksploatacji i jakości wybranego produktu. Deski podłogowe są trwalsze niż cienkie panele. Drewno jest miłe i ciepłe w dotyku. Przyjemnie stawiać na niej bosą stopę. Poza tym deska podłogowa umożliwia położenie pod nią ogrzewania elektrycznego. Dobrze położona podłoga z drewna będzie dobrze pracowała pod naciskiem przesuwanych mebli czy poruszających się po niej osób.

Opublikowany w dom

Dodaj komentarz