Czy uprawa bananowca w doniczce jest możliwa?

Bananowiec – podstawowe wymagania i wygląd rośliny

Jest to gatunek jednoliściennej rośliny, która należy do rodziny bananowatych. Powszechnie bananowiec uprawiany jest w celach ozdobnych oraz uzyskania owoców. Praktycznie przez cały rok jest okazały ze względu na swój pokaźny i rozłożysty pióropusz. Największym problemem w uprawie bananowca są właśnie jego rozmiary. Stąd też do hodowli w warunkach domowych najlepiej zakupić odmianę karłowatą, która osiąga rozmiary do 2-3 metrów.

Jak uprawiać bananowca?

Możliwa jest też uprawa sezonowa w ogrodzie, zwłaszcza wiosną wskazane jest wystawienie bananowca w doniczce na zewnątrz. Lokalizacja powinna być dobrze nasłoneczniona oraz zaciszna. Liście są kruche i nie lubią ani silnego słońca, ani dużego cienia. Porywiste podmuchy wiatru mogą doprowadzić do uszkodzenia ich nerwu, przez co zwiędną i zżółkną. W ten sposób może dojść do ogólnego osłabienia całej rośliny. W okresie wegetacji bananowiec powinien być zasadzony w lekko wilgotnym podłożu.

Gdzie zakupić bananowce?

Te rośliny możliwe są do nabycia w atrakcyjnych cenach w marketach ogrodniczych. Niestety nie zawsze są przechowywane w odpowiednich warunkach, dlatego należy wziąć pod uwagę ryzyko zakupu osłabionej rośliny. Warto też zwrócić uwagę na doniczkę, która powinna być obszerna o co najmniej 10 litrowej pojemności. Istnieje też możliwość zakupu nasion bananowca, co pozwoli na uprawę rośliny od podstaw. Zdarza się, że pierwsze liście mogą być widoczne już po trzech tygodniach.

Dodaj komentarz