Co to jest dom w stylu świdermajer?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że świdermajer jest to styl nadświdrzański, w którym budowane były domki letniskowe, na przełomie XIX i XX wieku. Tego typu styl królował głównie na południowy wschód od Warszawy, w tak zwanej linii otwockiej, niedaleko tego miasta. Twórcą stylu świdermajer był budowniczy i rysownik Andriolli, żyjący w XIX wieku. Czym charakteryzuje się dom świdermajer?

Domy świdermajer

Każdy, kto uwielbia drewniane domki z bogato zdobionymi konstrukcjami, musi zobaczyć je w stylu świdermajer. Przepiękne, zabytkowe drewniane wille, apartamentowce i domki letniskowe, bogato zdobione drewnem stoją nadal między innymi w Otwocku, czy w podwarszawskiej Białołęce. Domki te przypominają trochę dawny styl country nawiązujący nieco do folkloru.

Czym charakteryzują się domy świdermajer?

Trudno sobie wyobrazić tak bardzo ornamentowy dom, wykonany całkowicie z drewna! Wszystkie ozdoby są w bardzo precyzyjny sposób wyprofilowane, a także wyszlifowane. Szpiczaste dachy, przeszklone werandy i niewielkie ganeczki, są tym, co wyróżnia domy świdermajer. Bardzo wiele osób zachwyca ten widok. Spore grono osób decyduje się na to, aby spędzić w tego typu obiekcie swoje wakacje.

Wnętrza

Wnętrza są dostosowane do warunków panujących w XIX i XX wieku. Można tam napotkać bardzo duże pokoje, charakterystyczne do dawnego budownictwa, przestronna kuchnia, w której toczyło się kiedyś całe życie jest chlubą całego domu. Wewnątrz panuje tak sama ozdobna ornamentyka, jak na zewnątrz. Dbanie o szczegóły oraz dopełnienie poszczególnych wykończeń detalami.

Pomimo tego że domy świdermajer zostały wykonane z drewna, a także mają bardzo dużą ornamentykę, pozostają lekkie w swojej strukturze i konstrukcji. Zazwyczaj budowane były w sposób prosty, są to obiekty wielokondygnacyjne o charakterystycznych, ażurowych balustradach werandy, a także z ciekawymi kolumienkami z łukami. Do dziś można podziwiać kunszt tego typu domów, wystarczy udać się w stronę Białołęki, czy też Otwocka!

 

Dodaj komentarz