Ciepło w domu mniejszym kosztem

Im bliżej sezonu grzewczego, tym częściej powraca temat smogu, ocieplania klimatu i konieczności korzystania z odnawialnych źródeł energii. Wydaje się, że ogrzewanie węglem jest najtańszą metodą, ale czy słusznie?

O ile kwestia rezygnacji z węgla nie wzbudza większych emocji wśród osób budujących domy, tak wśród tych mieszkających w domach budowanych dawno temu, czy nawet w kamienicach, w których nie zmodernizowano dotychczas ogrzewania – całkiem spore. Martwi ich koszt wymiany instalacji i porównują ceny węgla z ceną gazu lub prądu.

Nie zawsze jednak proste porównanie ceny daje właściwy obraz sytuacji. Nie zawsze zmiana sposobu ogrzewania da oczekiwane efekty. Nie zawsze każdą nową metodę da się zastosować. Co jednak można zrobić, aby nie żałować?

Ubierz dom na cebulkę

Ogrzewanie budynku można porównać do ubierania się zimą. Ogrzewanie to sweter. Kiedy jest chłodno wystarczy, ale kiedy zrobi się naprawdę zimno, zaczynamy rozglądać się za ciepłymi skarpetkami, czapką, rękawiczkami. Nikt też nie nosi swetra na gołe ciało. Potrzebna jest bielizna. Im cieplejsza, tym cieńszy sweter. Ocieplanie budynków, to wkładanie bielizny. W duże mrozy nie obędzie się też bez płaszcza. Jeśli jednak nie będzie miał zapięcia lub będzie dziurawy, to będzie wiało i trzeba będzie zakładać coraz grubszy sweter.

Dlatego w domu też trzeba działać kompleksowo. Punktem wyjścia powinna być termomodernizacja całości. Aby więc na nie narażać się na drastycznie większe koszty ogrzewania, powinno się zacząć od bielizny. Wiedzą o tym również włodarze miast. Ocieplanie budynków Poznań traktuje priorytetowo, bo to najłatwiejszy sposób na oszczędności dla mieszkańców, ale i mniejsze zużycie opału w elektrociepłowni, a zatem lepsza jakość powietrza. Warto też zadbać o dobry płaszcz – wymiana okien to priorytet lokatorów.

Koszty ogrzewania, a wygoda i ekologia

Patrząc tylko na ceny, rzeczywiście może się wydawać, że lepiej kupić trzy grube swetry niż jeden płaszcz. Ponadto kiedy założy się wszystkie na raz, to bieliznę można pominąć. Jednak to tylko złudzenie. Czyż nie wygodniej założyć cienką koszulkę i ładny sweter niż trzy grube swetrzyska? Czy nie przyjemniej poczuć na ciele miękką bawełnę niż szorstką wełnę?

Ocieplanie budynków pozwala na tak dużą oszczędność, że może się okazać, że koszt ogrzewania wcale nie wzrośnie, nawet przy wymianie instalacji. Rezygnacja z ogrzewania węglem to również wygoda. Nie trzeba dokładać, czyścić popiołu, nie trzeba specjalnego pomieszczenia na opał.

Warto tu też nadmienić, że większość kosztów termomodernizacji oraz wymiany instalacji na bardziej ekologiczną można skorzystać z refundacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dofinansowanie przysługuje na ocieplanie budynków, wymianę kotłów czy okien.